جمعه, 08 دی 1396 ساعت 11:06

درمان مجدد در عصب کشی دندان

نوشته شده توسط 

 

چه زمانی در عصب‌کشی دندان درمان مجدد توصیه می‌شود؟

در صورتیکه دندانپزشک موفق به عصب‌کشی دندان تمامی کانال‌های ریشه نشود یعنی به دلایلی نتواند تمامی کانالهای ریشه را پیدا کند و آن‌ها را عصب‌کشی دندان یا پاکسازی کند نیاز به عصب‌کشی می‌باشد که در اینصورت بیمار احساس درد در دندان موردنظر را ممکن است تا مدتها بعد از درمان داشته باشد. در بررسی‌های پاراکلینیکی ممکن است کانال اضافی مشاهده نشود و زمانیکه پرکردگی دندان تخلیه می‌شود دندانپزشک قادر به مشاهده و پیدا کردن کانال اضافه یا عصب‌کشی نشده نشود که در اینصورت عصب‌کشی دندان مجدد انجام می‌شود و یا در مواردیکه عصب‌کشی دندان به صورت ناقص انجام شده باشد یعنی کلیه کانالهای دندان توسط دندانپزشک پیدا شده و پاکسازی شده است ولی به صورت ناقص یعنی تا انتهای کانال ریشه باز نشده و تمیز نشده باشد که این مورد در مشاهدات پاراکلینیکی مشهود است یعنی چنانچه فرد بیمار با عکس OPG به دندانپزشک مراجعه کند دندانپزشک با مشاهده عکس متوجه این عصب‌کشی دندان ناقص خواهد بود که چنانچه عصب‌کشی دندان به صورت ناقص انجام شده باشد یعنی کانال‌های دندان و یا یکی از کانال‌ها به طور کامل پاکسازی و باز شده باشد فرد بیمار ممکن است همچنان احساس درد داشته باشد و متأسفانه معضل دیگر عصب‌کشی دندان ناقص در طول زمان ممکن است در انتهای ریشه‌ای که به صورت ناقص عصب‌کشی دندان شده باشد ایجاد کیست یا ضایعه کند که این کیست‌ها با گذشت زمان منجر به تحلیل استخوان در نهایت از دست رفتن دندان شود که در این موارد درمان عصب‌کشی نیاز به تجدید دارد.

عصب کشی دندان|عصب کشی

فرد ذیصلاح جهت درمان مجدد ریشه (عصب‌کشی دندان مجدد) چه کسی است؟

در درمان مجدد ریشه یا همان عصب‌کشی دندان مجدد دندان موجه‌ترین فرد دندانپزشک دارای بورد تخصصی‌اند و اندودنتیکس می‌باشد اما در مواردی که درمان مجدد ریشه با شکل خاصی از جمله کلسیفیه بودن کانال‌ها یعنی بسته شدن کانال‌های ریشه دندان و یا خمیدگی در انتهای دندان مواجه نباشد دندانپزشک عمومی هم می‌تواند درمان مجدد ریشه را انجام دهد.

 

مراحل درمان ریشه مجدد دندان یا همان عصب کشی مجدد دندان چیست؟

1- خارج کردن پرکردگی

2- خارج کردن پرکردگی کانال‌های ریشه دندان (خارج کردن گوتا برکا)

3- تمیز کردن کانال‌ها تا انتها توسط فایل دستی یا فایل‌های روتاری

4- شستشوی کانال‌ها

5- پاکسازی کانال‌ها به طور کامل

6- پر کردن کانال‌ها به صورت کامل و دقیق تا انتها

7- پر کردن تاج و دندان

برای درمان مجدد ریشه دندان دندانپزشک ابتدا باید پرکردگی تاج دندان را به طور کامل تخلیه کند تا سطح مقطع ورودی کانال‌ها را به طور کامل مشاهده کند زمانیکه این کار انجام شد باید کانال‌ها از مواد پرکردگی یا همان گوتا پرکا که ریشه‌های دندان با آن پر شده است، تخلیه شود. برای پر کردن کانال ریشه دندان از موادی به اسم گوتا پرکا که آغشته به سیلر می‌شود استفاده می‌شود. سیلر در دندانپزشکی گوتا پرکا را به طور کامل به دیواره‌های کانال ریشه دندان می‌چسباند و اصطلاحاً کانال دندان را به طور کامل مهر و موم می‌کند. زمانیکه کانال و ریشه دندان پر شده باشد چون کاملاً خشک و سفت شده است باید از حلال استفاده شود که این زمان دندانپزشک برای حل کردن و خارج کردن گوتا پرکا از ماده‌ای به اسم کلروفرم استفاده می‌کند. کلروفرم در سرنگ‌های بسیار ریز انسولین داخل کانال تزریق می‌شود و کم‌کم گوتا پرکا را حل می‌کند و در این زمان دندانپزشک قادر خواهد بود با استفاده از فایل های دستی یا فایل‌های روتاری گوتا پرکا را خارج کند. زمانیکه دندانپزشک از خارج شدن گوتا پرکا از کانال‌های ریشه دندان به طور کامل اطمینان حاصل کرد کانال را با مواد شستشودهنده به طور کامل شستشو می‌دهد و در این زمان است که عصب‌کشی دندان مجدد ریشه شروع می‌شود. دندانپزشک عصب‌کشی دندان را کامل کرده یعنی چنانچه کانالی اصلاً عصب‌کشی دندان نشده باشد. و یا کانالی تا انتهای ریشه دندن باز نشده باشد این مراحل توسط فایل دستی مخصوص کانال‌های کلسینه یا فایل‌های روتاری انجام می‌شود در این مرحله دندانپزشک با قرار دادن فایل یا گوتا پرکا از باز شدن تمامی کانال‌ها اطمینان پیدا کرده و پاکسازی کانال ریشه دندان پایان می‌یابد. پس از پاکسازی کامل کانال‌های ریشه دندان و اتمام عصب‌کشی دندان مجدد کانال‌ها با سرم شستشو به طور کامل شستشو داده شده و آماده پر کردن می‌شوند که در این مرحله مجدداً کانال‌های ریشه دندان توسط گوتا پرکا مناسب هر کانال و *** سایر که آغشته به ماده سیلر شده است به طور کامل پر شده و مهر و موم می‌شود. زمانیکه دندانپزشک از پر شدن کانال‌های ریشه دندان به طور کامل و صحیح اطمینان پیدا کرد (با گرفتن عکس) اقدام به پر کردن تاج دندان می‌کند که پر کردن تاج دندان بسته به اینکه دندان قدامی یا آسیاب‌های کوچک و بزرگ و بسته به نوع حفره ایجاد شده در تاج دندان با صلاحدید دندانپزشک توسط مواد سربی یا همانم آمالگام یا مواد همرنگ دندان یا همان کامپوزیت پر می‌شود و در این زمان عصب‌کشی دندان مجدد و پر کردن تاج دندان پایان می‌یابد.

 

 هزینه‌های عصب‌کشی مجدد دندان

عصب‌کشی مجدد دندان به چه دلیلی انجام شده است و مراحل انجام آن آیا ممکن است با دشواری‌هایی همراه باشد یعنی اینکه کانال ریشه دندان کلسینه یا بسته باشد و یا در انتها دارای خمیدگی باشد و بسته به اینکه کدام دندان بیمار است یعنی دارای چند کانال است و آیا توسط دندانپزشک متخصص درمان ریشه و یا دندانپزشک عمومی انجام می‌شود. متغیر است اما در تمامی این موارد هزینه عصب‌کشی مجدد دندان کمی بیشتر از عصب‌کشی اولیه دندان است.

 

 عصب‌کشی دندان برای دندان‌هایی که تاج مناسبی ندارند لازم است یا خیر؟

اصولاً زمانیکه عصب‌کشی دندان می‌شود خونرسانی با تاج دندان متوقف شده و اصطلاحاً دندان می‌میرد و در این زمان است که بسته به میزان تاج باقیمانده دندان در زمان پر کردن آن دندانپزشک به بیمار خود مهلت برای روکش کردن دندان می‌دهد دندان‌های عصب‌کشی به دلیل ضعیف شدن دیواره‌های تاج دندان حتماً باید روکش شود تا از شکستن و از دست رفتن دندان پیشگیری شود. چنانچه به هر دلیلی دندان بیمار نیاز به عصب‌کشی مجدد داشته باشد اگر دیواره‌های دندان از دست رفته باشد یعنی شکسته باشد و یا پوسیدگی در آن بسیار زیاد باشد اصولاً با توجه به هزینه‌های احتمالی دندانپزشک توصیه به عصب‌کشی دندان مجدد نمی‌کند اما اگر دندانپزشک با مشاهده ظاهر دندان قادر به ساختن تاج مصنوعی برای دندان موردنظر باشد این عصب‌کشی مجدد دندان انجام شود و با ساختن تاج مصنوعی و روکش کردن دندان از آن  تا مدتی می‌توان محافظت کرد و شخص می‌تواند دندان خود را حفظ کند.

 

 

- عصب‌کشی مجدد دندان از روی روکش

دندان‌ها بعد از عصب‌کشی دندان به دلیل ضعیف بودن دیواره‌های تاج آن و شکنندگی دیواره‌ها اکثراً برای محافظت روکش می‌شوند چنانچه به هر دلیلی آن دندان موردنظر که قبلاً عصب‌کشی شود و روکش شده نیاز به عصب‌کشی مجدد داشته باشد.

در اکثر موارد از روی روکش امکان‌پذیر نخواهد بود. روکش‌های دندان از نظر جنس با هم متفاوت هستند روکش‌های PFM که همان روکش‌های زیرمغز و تاج سرامیکی هستند به دلیل وجود مغز در زیر تاج آنها عصب‌کشی مجدد دندان و از روی روشک با دشواری‌هایی از قبیل شکستگی سرامیک روکش همراه هستند بنابراین چنانچه دندان نیاز به عصبى‌کشی مجدد داشته باشد دندانپزشک روکش را بریده و خارج می‌کند و بعد از انجام عصب‌کشی مجدد دندان اقدام به قالبگیری و روکش کردن همان دندان می‌کند اما در مواردی هم با مرقابت و ملاحظات خاص اگر دندانپزشک قادر به سوراخ کردن سطح رویی روکش و نفوذ به داخل عاج دندان شود عصب‌کشی مجدد دندان از روی روکش امکان‌پذیر خواهد بود که معمولاً این کار ممکن است در مورد دندان‌های قدامی تک کاناله یا آسیاب‌های کوچک دوکاناله امکان‌پذیر باشد اما در مورد دندان‌های آسیاب بزرگ بهتر است که روکش خارج شده عصب‌کشی مجدد انجام شود بعد مجدداً دندن روکش شود.

خواندن 7461 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 13 بهمن 1396 ساعت 19:35
محتوای بیشتر در این بخش: « درد دندان بعداز عصب کشی

آدرس و شماره تلفن

 • آدرس : انتهای بوستان دوم پاسداران ، دور میدان بنی هاشم، ساختمان دایموند ، طبقه اول، واحد 3
 • ایمیل : info@niamclinic.com
 • تلفن  :02122326172
 • موبایل : 09363020118
 • کاغذ دیواری
 • پوستر دیواری
 • کاغذ دیواری سه بعدی
 • پوستر دیواری سه بعدی
 • پوستر سه بعدی
 • عصب کشی دندان
 • سه نوع روکش دندان در دندانپزشکی مرسوم است :

  چسب روکش دندان :

  به آنچه روکش را روی دندان حفظ می کند، سمان ( Cement ) می گویند.

  خارج کردن روکش از روی دندان :

  گاهی می توان روکش دندان را با چند ضربه از روی دندان جدا کرد. وسیله ای به نام Crown Remover اینکار را انجام می دهد.

  در صورتیکه این وسیله کارساز نباشد، باید توسط فرد مخصوص روکش دندان بریده شود و سپس وسیله ای را در خط برش اهرم کنیم و روکش دندان را خارج نماییم.

  اگر قرار باشد دندان زیر روکش کشیده شود، دیگر نیازی نیست که ابتدا روکش دندان را خارج کنیم. می توان روکش را به همراه دندان خارج نمود. در صورتیکه روکش با برش خارج شود، دیگر قابل استفاده نیست.

  يك دندان زير روكش سه واحدي بيمار عفوني شده نيازست روكش دندان خارج شود.

  روكشهای دندان با فرز بريده شدند

  با برداشته شدن روكش ها التهاب و عفونت دندان شماره ٦ ( سومين دندان از سمت راست ) قابل مشاهده است .

  قالبگیری روکش دندان :

  بعد از تلاش و آماده سازی دندان، قالبگیری انجام شده و به لابراتوار ارسال می شود، تا حدود یک هفته بعد روکش دندان جهت تحویل به بیمار آماده می شود.

  مواد قالبگیری در کلینیک دندانپزشکی نیام متعلق به کمپانی پاناسیل آلمان هستند.

  مقالات مرتبط: