ارتودنسی دندان

ارتودنسی از چه سنی لازم است؟ارتودنسی دندان

والدین باید در ذهن داشته باشند که مهمترین کمک آنها به فرزندانشان آنست که مسواک زدن را در آنها ترغیب کنند، لازم است مادر از 6 ماهگی مسوک زدن را برای طفل خود آغاز کند.

کودکان و نوجوانانی که دندان‌های پوسیده دارند، هرگز افراد مناسبی برای درمانهای اورتودنسی نیستند.

1- کراس بایت قدامی: در صورتیکه دندانهای پائین روی دندانهای بالا (در قسمت جلو فک) قرار بگیرند. یک اورژانس اورتدونسی داریم که در اولین فرصت باید مورد درمان قرار بگیرد (در هر سنی).

2- کراس بایت خلفی: در صورتیکه دندان‌های پائین در قسمت عقب فک روی دندان‌های بالا باشند، کراس بایت عقبی ایجاد شده، که معمولاً می‌توان آن را بعد از سن 6 سالگی درمان کرد.

3- رابطه فک کلاس 2: چنانچه دندان‌های فک پائین بسیار عقب‌تر از دندان‌های فک بالا باشند، چانه حالت عقب رفته پیدا می‌کند، این مشکل را می‌توان برای دختران بین سن 10 تا 11 سالگی و برای پسران بین سن 11 تا 12 سالگی درمان کرد. (بهترین زمان درمان اواخر دوران دندان‌های شیری است). بهترین روش درمان این بیماران استفاده از یک پلاک متحرک بنام پلاک اندرسن است. که نوجوان آنرا فقط شبها در زمان خواب استفاده می‌کند. این پلاک فک پائین را وادار به ریشه بیشتر و کمی هم از رشد فک بالا جلوگیری می‌کند.

توجه کنید استفاده از این پلاک خیلی زیاد به همکاری فرزند شما نیاز دارد. طول دوره استفاده از پلاک ارتودنسی از سن یکسال است و هزینه ساخت آن بالغ بر دو میلیون تومان است.

4- تنگی کام: تنگ بودن گمبد فک بالا (سقف دهان) به نسبت روی فرم صورت تأثیر بد می‌گذارد و باعث به هم خوردگی دندان‌های فک بالایی می‌شود.

نوعی پلاک متحرک به نام بازکننده آرام فک بالا، مشکل را درمان می‌کند. از حدود 8 تا 13 سالگی درمان مناسبی است. برای بعد از 13 سالگی پلاک ثابت ارتودنسی RPE (بازکننده سریع کام) توصیه می‌شود.

5- به هم ریختگی دندان‌های جلو فک بالا تا قبل از 13 سالگی لزومی ندارد، در این سن می‌توان هم به کمک پلاک ارتودنسی متحرک و هم بوسیله ارتودنسی ثابت آنرا درمان کرد.

همین موضوع در مورد فک پائین هم صادق است.

به یاد داشته باشیم، داشتن دندان‌های سالم و عاری از پوسیدگی اولین و مهمترین شرط شروع هر درمان ارتودنسی است.

آدرس و شماره تلفن

 • آدرس : انتهای بوستان دوم پاسداران ، دور میدان بنی هاشم، ساختمان دایموند ، طبقه اول، واحد 3
 • ایمیل : info@niamclinic.com
 • تلفن  :02122326172
 • موبایل : 09363020118
 • کاغذ دیواری
 • پوستر دیواری
 • کاغذ دیواری سه بعدی
 • پوستر دیواری سه بعدی
 • پوستر سه بعدی
 • عصب کشی دندان
 • سه نوع روکش دندان در دندانپزشکی مرسوم است :

  چسب روکش دندان :

  به آنچه روکش را روی دندان حفظ می کند، سمان ( Cement ) می گویند.

  خارج کردن روکش از روی دندان :

  گاهی می توان روکش دندان را با چند ضربه از روی دندان جدا کرد. وسیله ای به نام Crown Remover اینکار را انجام می دهد.

  در صورتیکه این وسیله کارساز نباشد، باید توسط فرد مخصوص روکش دندان بریده شود و سپس وسیله ای را در خط برش اهرم کنیم و روکش دندان را خارج نماییم.

  اگر قرار باشد دندان زیر روکش کشیده شود، دیگر نیازی نیست که ابتدا روکش دندان را خارج کنیم. می توان روکش را به همراه دندان خارج نمود. در صورتیکه روکش با برش خارج شود، دیگر قابل استفاده نیست.

  يك دندان زير روكش سه واحدي بيمار عفوني شده نيازست روكش دندان خارج شود.

  روكشهای دندان با فرز بريده شدند

  با برداشته شدن روكش ها التهاب و عفونت دندان شماره ٦ ( سومين دندان از سمت راست ) قابل مشاهده است .

  قالبگیری روکش دندان :

  بعد از تلاش و آماده سازی دندان، قالبگیری انجام شده و به لابراتوار ارسال می شود، تا حدود یک هفته بعد روکش دندان جهت تحویل به بیمار آماده می شود.

  مواد قالبگیری در کلینیک دندانپزشکی نیام متعلق به کمپانی پاناسیل آلمان هستند.

  مقالات مرتبط: